Warszawski KONGRES INTELEKTUALISTÓW W OBRONIE POKOJOWEJ PRZYSZŁOŚCI ŚWIATA, który zgromadził 192 uczonych, pisarzy i artystów z 47 krajów świata, przedstawicieli 15 organizacji międzynarodowych, 120-osobową delegację gospodarzy i 50 zaproszonych gości, jest pierwszym wielkim wydarzeniem inaugurującym ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Rok Pokoju. [...] Uczestników Kongresu przyjął w pałacu Rady Ministrów przewodniczący Rady Państwa, Wojciech Jaruzelski, w obecności marszałka Sejmu, Romana Malinowskiego, i premiera Zbigniewa Messnera. Goście złożyli kwiaty pod pomnikiem warszawskiej Nike.
Warszawa, ok. 26 stycznia
„Przekrój” nr 2120, z 26 stycznia 1986.
Blisko 1200 wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, reprezentujących PAN, wyższe uczelnie, instytuty naukowo-badawcze i resortowe, stowarzyszenia naukowo-techniczne — wzięło udział w 3-dniowych obradach III Kongresu Nauki Polskiej w Warszawie. Gośćmi kongresu byli Wojciech Jaruzelski oraz prof. Zbigniew Messner. Grupę uczestników kongresu, z prezesem PAN, prof. Janem Kostrzewskim, przyjął w Belwederze przewodniczący Rady Państwa Wojciech Jaruzelski. Podkreślił on, że władzom bardzo zależy na tym, by otrzymać prawdziwe, szczere oceny nauki i jej możliwości.
Warszawa, ok. 16 marca
„Przekrój” nr 2127, z 16 marca 1986.
W dniach od 25 do 28 września przebywał w Polsce wiceprezydent USA, George Bush. Rozmawiał z W[ojciechem] J[Jaruzelskim], [premierem] Messnerem, Glempem, Wałęsą oraz innymi facetami z opozycji i ze mną. Postępował według znanego założenia polityki amerykańskiej wobec Polski: będzie więcej wolności (oczywiście zgodnej z koncepcją USA), będzie bardziej życzliwy stosunek Waszyngtonu wobec komunistycznej władzy, jeżeli zaakceptujemy opozycję. Po koniec pobytu Bush wystąpił w „Dzienniku Telewizyjnym”. Mówił m.in. o „Solidarności” i Wałęsie. Po dzienniku odbyła się dyskusja na temat tego wystąpienia, […] raczej marna.
Warszawa, 28 września
Mieczysław F. Rakowski, Dzienniki polityczne 1987–1990, Warszawa 2005.